Robert Rękawek na dyżurze w oczyszczalni ścieków     Po przeprowadzonej latem wymianie czujników procesu technologicznego w kaliskiej oczyszczalni ścieków oraz gruntownej przebudowie systemu jej automatycznego sterowania, komputery i tak nie zastąpią tu pracowników, którzy muszą nadzorować prawidłowe funkcjonowanie urządzeń. Podobnie elektronika w postaci montowanych w naszej Gminie liczników wody o odczycie radiowym nie do końca zastąpi ludzi (na zdjęciu pracownik oczyszczalni ścieków Robert Rękawek).

Oczyszczalnia ścieków     Automatyzacja procesu oczyszczania ścieków ułatwia pracę dyżurującego personelu. Do jego zadań należy stała kontrola maszyn i urządzeń. W czasie pomiędzy tym nadzorem nad komputerami, ludzie zajmują się pielęgnacją rosnącej tu zieleni. Bo raz, że nazbyt już wybujała, a dwa, że trzeba było odtworzyć trawniki po niedawnym kopaniu rowów, w których poprowadzono do centrali kable od zainstalowanych czujników.

     Nowe liczniki przepływu wody monterzy z PGKiM zainstalowali już u odbiorców „kranówki” z sołectw: Biały Zdrój, Bralin, Stara Korytnica i Prostynia. Na ukończeniu są prace w Cybowie wsi oraz Dębsku. Natomiast mieszkańcy Kalisza Pomorskiego na tę wymianę jeszcze poczekają, bo łącznie trzeba jej dokonać aż u 1.700 odbiorców.

licznik wody o odczycie radiowym     To nowoczesne, niewielkie urządzenie nie tylko „nie da się oszukać” żadnymi magnesami, ale na dodatek przekazuje dokładne informacje o ilości pobranej wody drogą radiową. Wystarczy, że pracownik wodociągów przejedzie autem w pobliżu domu, a jego komputer zapisze te dane na odległość, która może sięgać do 500 m. Niemniej i tu potrzebny jest człowiek.

     Przed zbliżającą się zimą dyr PGKiM Zbigniew Chołuj przypomina o konieczności zabezpieczenia liczników wody przed zamarznięciem, co stanowi obowiązek odbiorcy. Te kosztowne urządzenia (cena liczników radiowych sięga po 300 zł za sztukę) otrzymuje się za darmo, więc tym bardziej należy o nie dbać jak o swoje.

R.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie.
Dalsze informacje Ok